Somuncu Baba

Osmanlı coğrafyasının manevi mimarlarından Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’nin 1331 yılında Kayseri’nin Akçakaya köyünde başlayan hayat yolculuğu 1412 yılında Malatya’nın Darende ilçesinde son bulmuştur. Darende’de bulunan Somuncu Baba Türbesi her yıl binlerce misafir tarafından ziyaret edilmekte hayatı, tesirleri ve eserleri ile günümüz insanına yol göstermeye devam etmektedir.

featured

Somuncu Baba Hazretleri, vefatının ardından 600 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen Anadolu insanı tarafından unutulmamış, türbesi; ülkemizde en fazla ziyaret edilen Allah dostlarından biri haline gelmiştir. Somuncu Baba hayatı boyunca nerede sırrı ortaya çıktı ise oradan uzaklaşmış, talebelerinin eğitimi ile meşgul olmuş halk içinde Hakk ile beraber olma gâyesinde yaşamıştır. Bu sebeple Somuncu Baba Türbesi nerede sorusunun asıl cevabı âşıkların gönülleridir.

Somuncu Baba Türbesi nerede
Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi / Darende – Malatya

Somuncu Baba Filmi – Darende Somuncu Baba Külliyesi

Somuncu Baba Türbesi hangi ilde? diye sorulduğunda şüphesiz ilk akla gelen Somuncu Baba diyârı Darende’dir. Bosna Hersek’li Fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Sulejman Muratovic tarafından video çekimleri yapılan, ünlü fotoğraf sanatçısı “Kubbelerin Üstadı” lakâbının sahibi Cemil Şahin tarafından fotoğraf çekimleri ile desteklenen Somuncu Baba Külliyesi Tanıtım Filmi ‘nde hem Somuncu Baba Hazretlerinin hayatı hem de Somuncu Baba Türbesi hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca Somoncu babanın tarihi ve günümüz mimarisi hakkında da dikkat çeken detayları izleyebilirsiniz.

Somuncu Baba Türbesi Darende Video

Anadolu’da Somuncu Baba İzleri

İlim tahsili için diyar diyar hicret eden Hamidi Veli Hazretleri, Anadolu’ya döndükten sonra da Osmanlı Devleti’nin manevi anlamda gelişmesi ve İslam’a hizmet etmek amacıyla birçok şehirde bulunmuştur. Ülkemizin her köşesinde Somuncu Baba izle rini bulmak mümkündür. Ama bu konuda daha çok Darende, Aksaray, Bursa ve Kayseri şehirleri ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden Somuncu Baba Türbesi denilince zihinlerde ilk canlanan merkezler bunlardır.

Kayseri Somuncu Baba Hazretlerinin doğduğu memlekettir. Talas Belediyesi’ne bağlı bir mahalle olan Akçakaya köyünde, doğduğu ev sonradan camiye çevrilmiştir ziyarete açık konumdadır.

0
be_en
Beğen
0
be_enmedim
Beğenmedim
0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_zg_n
Üzgün

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!