İnternet Güvenliği Nedir? Siber güvenlik tehditleri nelerdir?

İnternet güvenliği, internet üzerinden yapılan faaliyetler ve işlemler için güvenliği tanımlayan bir terimdir. Tarayıcı güvenliği, çevrimiçi davranış ve ağ güvenliği gibi konuları içeren daha büyük siber güvenlik ve bilgisayar güvenliği fikirlerinin özel bir bileşenidir. Sizlere siber güvenlik makalemizde anlattığımız konuyla bağdaşan internet güvenliği hakkında tüm merak ettikleriniz bu makalemizde olacaktır.

 Hayatımızın büyük bir bölümünü çevrimiçi olarak geçiriyoruz ve karşılaşabileceğimiz internet güvenliği tehditlerinden bazıları şunlardır:

  • Yetkisiz kullanıcıların bilgisayar sistemlerine, e-posta hesaplarına veya web sitelerine erişim elde ettiği bilgisayar korsanlığı.
  • Verilere zarar verebilecek veya sistemleri diğer tehditlere karşı savunmasız hale getirebilecek virüsler veya kötü amaçlı yazılımlar.
  • Suçluların kişisel ve finansal bilgileri çalabileceği kimlik hırsızlığı.

Kişiler ve kuruluşlar, internet güvenliği uygulayarak kendilerini bu tür tehditlerden koruyabilirler.

En yaygın internet güvenlik tehditleri nelerdir?

E-dolandırıcılık

Kimlik avı , gizlenmiş e-postaları içeren bir siber saldırıdır. Bilgisayar korsanları, e-posta alıcılarını, örneğin bankalarından gelen bir talep veya bir iş arkadaşından gelen bir not gibi, bir mesajın gerçek ve alakalı olduğuna inandırarak bir bağlantıya tıklamaları veya bir eki açmaları için kandırmaya çalışırlar. Siber güvenlik bu tarz elektronik dolandırıcılıklardan sizi korumaktadır.

Hack ve uzaktan erişim

Bilgisayar korsanları, gizli bilgileri ve verileri çalabilmek için her zaman özel bir ağdan veya sistemin güvenlik açıklarından yararlanmaya çalışırlar. Uzaktan erişim teknolojisi, onlara yararlanabilecekleri başka bir hedef sunar. Uzaktan erişim yoluyla ve hack yöntemiyle bazı kişisel verileriniz çalınabilir. Bu tarz verileri korumak için mutlaka siber güvenlik ve internet güvenliği sağlamanız gerekmektedir.

Kötü amaçlı yazılım ve kötü amaçlı reklam

Kötü amaçlı yazılım, “kötü amaçlı” ve “yazılım” kelimelerinin birleşimidir. Bilgisayar korsanlarının hasara neden olmak ve hassas bilgileri çalmak için kullandığı virüsler, solucanlar, truva atları ve diğer zararlı programlarla ilgili geniş bir terimdir. Bir bilgisayara, sunucuya veya ağa zarar vermeyi amaçlayan herhangi bir yazılım, kötü amaçlı yazılım olarak tanımlanabilir.

Halka açık yerlerde ve evde Wi-Fi tehditleri

Kamuya açık Wi-Fi, kafelerde, alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında, otellerde, restoranlarda vb. bu ağlardaki güvenlik genellikle gevşek olduğundan veya mevcut olmadığından risk taşır . Güvenlik eksikliği, siber suçluların ve kimlik hırsızlarının çevrimiçi olarak ne yaptığınızı izleyebileceği ve parolalarınızı ve kişisel bilgilerinizi çalabileceği anlamına gelir.

Ağ donanımına sahip olduğunuz için evde Wi-Fi ağını gözetleyen biri hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok. ABD’de internet servis sağlayıcılarının (ISS’ler) kullanıcıları hakkında veri satmasına izin veriliyor . Veriler anonimleştirilmiş olsa da, internette gizliliğe ve güvenliğe değer verenler için rahatsız edici bir düşünce olabilir. Evde bir VPN, dışarıdakilerin çevrimiçi etkinliğinizi sizinle ilişkilendirmesini çok daha zor hale getirir.

Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Siber güvenliğin nasıl sağlanacağını ve verilerinizi çevrimiçi ortamda nasıl koruyacağınızı merak ediyorsanız, izleyebileceğiniz mantıklı siber güvenlik ipuçları şunları içerir:

  • Mümkün olan her yerde çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin
  • Güvenlik duvarı kullanın
  • Tarayıcınızı dikkatli seçin
  • Güçlü parolalar oluşturun ve güvenli bir parola yöneticisi kullanın
  • Cihazlarınızda güncel bir güvenlik programı yüklü tutun
0
be_en
Beğen
0
be_enmedim
Beğenmedim
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!