Hacet Mağarası (Kayası)

featured

Tarihi kalıntılar bakımından zengin sayılan bölgemizde bir mağara daha keşfedildi.

Kastamonu’nun Cide ilçesinin sınırları içinde yer alan Hacet Kayası ismiyle anılan ve yine aynı bölgede bulunan hacet mağarası 1000 yıl öncesinden izler taşıyor.

Cide’den yola çıkıldığında Kastamonu karayolundan sipahi köyü tarafına  ayrıldıktan sonra 5 km daha araçla seyahat etmeniz gerekecek. Sipahi köyüne ulaştığınızda Hacet Kayası eteklerine kadar araçla ulaşabilir kısa bir mesafeyi araç yolu olmadığı için yaya devam etmek zorunda kalacaksınız orman içinden giden bu yol zorludur terlik ve sandalet giyilmesi önerilmez.

Orman içinden mağara yolunda ilerlerken sizlere yabani meyveli bir çok bitki eşlik edecektir. Boyları ile  gökyüzüne uzanan gürgen ağaçlarıyla dolu bu yol sizlere  huzur verirken  bir yandan da dallarında örtüşen kuşların sesleri  size melodi gibi gelecektir.

Mağaraya ulaştığınızda arkanızda bıraktığınız ağaçlar ve bitkilerle dolu bir manzara sizi bekliyor olacak. CİDE’yi ve sahili denizinde ki balıkçı teknelerini görmek için arkanızı dönmeniz yetecektir.

10 metre çapında bir girişi bulunan mağaranın içeriye doğru ilerledikçe bu çap daralmaya başlıyor 15 metre sonra su sarnıcı bulunuyor yapılış şekline bakıldığında tahminen 11 ve 12’ci yüzyıldan kalma Bizans dönemine işaret ettiği söylenebilir.

Su sarnıcından 4 metre sonra sona eren mağara iki kattan oluşuyor ilk katta giriş ve su sarnıcı ikinci katta ise iki oda bulunuyor.

Odaların birinde yer alan dibek taşına benzer bir taş gözünüze çarpabilir ikinci katta çıktığınızda derin çukurlar mevcuttur aydınlatma olmadan girmek tehlikeli olabilir ve oda giriş bölümleri dar olmasından dolayı ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz

Video için RIFAT ÇAKIR‘a Teşekkür ederiz

0
be_en
Beğen
0
be_enmedim
Beğenmedim
1
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_zg_n
Üzgün

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!